Make your own free website on Tripod.com

ert.gif

Poezi
Home
F.N.Q Gostivarit
Chat
My Friends
Muzic
Fanny Videos
Radio Live
Flash Games
Photo Galery
Hosorkopi
Contact Us
Poezi
Humor
Barcoleta
My Picktures
Fanny Picktures

 

 

Vuajtja

E kam mohuar, e kam perzen
e kam dashur , e kam urryer
me ka dhen dhimbje
me ke dhen emocione
te lendon e te sheron.

pse ky emocion nuk me len te jetoj
pse pa te dot nuk jetoj
pse kurr e urrej e kerkoj
pse te dua edhe kurveten e shkatroj
pse un ndjenjen ta mohoj
dhe un vet shpirtin ta mallkoj


e shtyj e perplas me ze te lart i flas
po prap perball ajo syt i perplas
nuk te dua nuk te kerkoj
me kembgulje e mohoj
po prap kurr se harroj
ah dashuri sa shum per ty do maj zi.


je qorre e qesharake
je dinake e kurr su plake
per ty bejm lufta
per ty jetojm
per ty vuajm dhe veten shkatrojm
a lum si ai qe ty te ka provuar
ah mjer si ai qe ty te ka provuar
se kurr per jet pa ty ska per te jetuar.

SIKUR TA DIJE

Sikur ti ta dije,
se sa shum te dua,
asnje qast i/e dashur,
s`do t`rrije pa mua.

Por qfar te them un tash,
kur ti e din shum mir?
Te dashuroj dhe mos t`kam afer,
shum esht e veshtir.

Andaj t`pyes o shpirt,
si t`ja bejm ne tash?
Qe t`mos jemi vetem,
por gjith te jem bashk.

Ah moj perendi,
pse jeten sma gezon?
Qe zemra ime te ket pran,
at qe vertet shum e don.

Kur ne do jem bashk,
kjo dit do te vjen,
qe zemra ime e lodhur,
pran tendes te flen.

PRES

Nga ti pres
buzen te ma ofrosh
nga ti pres
zemren te ma dhurosh

Nga ti pres
fjalen shum te dua
ateher je i imi
dhe kurr nuk kam per te harruar.

 

MOS ME PYET

Mos me pyet si jetoi
kur dit e nat ne ty mendoi
kur e din se jam e vetmuar
kur e din qe jam e lenduar.
mos me pyet pse kam lot ne sy
kur e din qe jan per ty.

THUAJE

Thuaje te lutem, qe me don.
Pse kaq shum po me mundon?
Pse po tallesh ti me mua?
Esht gabim qe un ty t`dua?

Neso po ti me trego!
Thuajem tjeter dashuro.
Se ty me s`te dashuroj.
Dhe besom, se un do shkoj...

            

 

 
 

"S'E DI?"

 

se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton.

S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur te dy vetem rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti per mua
Kur te shtrengoj por s'them te dua
Kur them se vdes per buzet e tua
S'e di a me beson ti mua?

S'e di c'do te ndodhe me ne te dy
Sikur te mos jem me me ty
Sikur kjo ender te ndalet nje dite
S'e di a do te shoh me o drite?

S'e di pa ty cdo bej o yll
Pa ty kjo bote me duket nje pyll
Pa ty kjo bote s'do kete kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

S'e di valle a do te duroj
Pa e puthur me ate goje
Pa e prekur me ate dore
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

S'e di sa gjate do te vazhdoje
Por di sa shume te deshiroj
E di sa shume ti me gezon
Kur pak vemendje me kushton

E ndjej se shume do te te dua
Sa kohe keto buze do me puthin mua
Sa kohe qe zemra do t'me punoje
Emrin tend do te kem ne goje.

S'e di sa shume do te zgjase kjo jete
S'di si do shkoje ne te vertete
Por dicka di me siguri :
Ajo qe dua je vec.......... Ti.

NJE ENDERR E KEQE"

 


I lodhur,i merzitur me endra pa kufi,
I mbyllur,i heshtur po,rri ne shtepi.
Po jashte c'po behet or mik a e di?!
Ka diell,ka bore,apo bie shi?

Asnje s'pergjigjet.c'po ndodh?s'e di!
A mos eshte feste,apo ashte zi?
Asgje nuk duket shume zhurme degjohet
S'ka kush t'me thote asnje s'afrohet.

E prape perpelitem,sillem e vertitem
Shoh yje,zogj e njerez qe merziten
Shoh peme,dete e femije qe vriten
Shoh bukuri perrallore ane
mbane
Shoh njerez qe vdesin se s'kane te hane.

E prape rrotullohem,lutem,pergjerohem
Valle c'te kem bere pse po ndeshkohem?
Por jo s'jam vec nje krijese njerezore
Nje pjese e vogel e cmendurise boterore.

Jam i pafaj por dhe fajtor
Here jam viktime e here jam mizor
Here jam i qeshur,i lumtur i pasur
Here me mungon gjithshka qe kam dashur.

Tani po kthehem,kam frike,po zbulohem
Sa ftohte qe kam,sa qejf po zgjohem,
Nje rreze dielli nga jashte deperton
Me vret syte,me ngroh e pastaj me con.

Sa mire,gjithshka paska
mbaruar!
Kete ender te keqe s'kam per ta harruar
Them me vete:si e vertete
Apo mos eshte rrealitet?!

A mos eshte imagjinacion?
Apo eshte thjeshte jeta e jone?
Valle te jete enderr e vertete?!
E gjithe kjo s'eshte vecse Jete

"TE PRES"
Prej mijera vitesh i deshperuar te pres
Me qindra te tjere i shtyva ne harrese
E pyes veten,valle ku do te jete
Do ta takoj ndonjehere ne kete jete

I mbyll syte e te shoh prane
Plot me lule ane
mbane
Ne cdo lule ty te gjeta
Me te bukur se vete jeta

Plot me ankth e zgjas doren
S'te kap dot
Me dore ne zemer te afrohem
Eshte e kote

I hap syte e per cudi
C'do gje zhduket perseri
Iku bukuri e perkryer
Kjo bote mizore serisht eshte kthyer

Por perseri te pres me shprese
O perendi e gezimit dhe e harese
O yll i endrave te mia
Kur te shoh ty me kalon vetmia

 

"SHOKUT TIM"

Mes dhimbjesh u rrita
Po keshtu dhe ti
S'te kam me prane
Te
mbaj mend qe femi
I vogel,i trembur
Me syte e zi
Prej teje kerkoja
Veē pak shoqeri

Vitet kaluan
Problemet u shtuan
Por ti prane meje ishe perseri
Vuaja une,qaje dhe ti

Per ty po mendoj
O shoku im i vegjelise
Ty qe i dhe kuptim shoqerise

Pa ty s'do te ishin kujtimet e
feminise
Prandaj kthehu o shok i vjeter
Pa ty kjo jete eshte diēka tjeter
Pa ty kjo jete s'ka kuptim
Ndaj kthehu o i dashur shoku im.

As tigri e as luani

As deti e as oqeani

As bota me shum mundime

S’mund tė largoj nga zemra ime.

Dy zemra jemi
Njė shpirt kemi
Mė mir tė vdes
Se pa ty tė mbes
Edhe nėse vdes
Nė atė botė tė pres

Hape zemrėn dhe vajto

hape dritarėn dhe shiqo

hape letrėn dhe lexo

tė kam nė zemėr

mos haroooo!!!

 

 

Nė kėt natė plot me shi..
Mė shkoj mendja,te ty..
Tut shiku ne fotografi, mė kujtoj ni lot nga ti..
Po mendoj nat e dit, ku ja ku mė ke ik..!!

 bėfsh yll,qė shėndrit.
U bėfsh jet pa fund.
U bėfsh gjthqka qė une dua.
U bėrsh ver pa vjesht.
U bėfsh Bur pa Grue.
U bėfsh jeta ime, edhe pse s'do jesh me mua..!!

 

Cka don me te then
qka don me te shkru
qka don me teper
se fjalen te DUA.

 

Larg kemi qelluar
shume shume kilometra
por shpresoj qe zemrat tona
sjan as me milometra.

 

Jam tu u menduar..
A e din zemėr se sa fort tė dua...??
Kur tė bish tė flish,leje edhe njė vend pėr mua

Dashuria jonė 01.02.2005

Kur dielli shprehi rrezen mbi ne, kur yjet me pershendeten nga larg e hena nuk me la vet, as edhe ne diten me te veshtir, ateher e kuptova sa te dua, si ndjej mall per ty, per syt e tu te magjepsur qe gjithmon me rrin para meje, kur e embelja e dashuris mbizotron mbi trupin tim dhe te kerkon qe te vish edhe pse je aq larg. Te kerkova ne erresiren e pa fund te asaj nate ne detin dhe valet e tij kur atje askush nuk me dha asnje pergjigje jo kurrrrr.

Te deshta sa as ti nuk mund ta duash veten , e di por ti nuk me meriton edhe aq shum sa une deshiroj. Lulet jan vyshkur ashtu siq janm vyshkur edhe une edhe lotet me jan thar dhe nuk kam me as fuqi te te shoh sepse nuk dua me as qe te njoh as te flas dhe as te shoh me kurrr.

TI!!!! 04.02.2005

Kthehu,, eja! Kur edhe ty nuk te shoh, dua qe sa me par ti largoem botes dhe te ik diku sa me larg ku askush nuk me njeh dhe nuk e njoh.

Ike si rrufeja me e lart kur mendova se qelesin e zemers sime e ke ti dhe askush tjeter , kur e kujtova te kaluaren u ktheva perseri ne realitet I thash vetes te harroj qdo gje qe kishte ndodh deri dje, te filloj nje jete krejtsisht tjeter.

 

Lumturia ime perfundoi por mendova se do te me kthehet.

Sekondat dhe minutat jane te gjata kur te kujtoj ty dhe vetem ty, pse ishin ditet aq te bukura, etani e tani krejt ndryshe, tani nuk ka me ndjenj aq te fort, jetoj me ty ne qdo qast, me doren tende te but qe askush nuk e zevendeson. Heshtja me mbyt ajo buzqeshje qe kisha me nuk ekziston ne fytyren time edhe pse nuk dua qe ditet te me shkojn kot edhe pse grinden me lot veten dua te me doj dikush ashtu siq edhe un e dua por por me shprehin dashurin ata qe me se shumti I urrej ne bot.

 

Entuziazmi im me ka kapluar dhe emocionet me kan kapur kur nuk kam kujt ti perballem dhe ti mbeshtetem e ti tregoj se si ishte jeta ime. Por sido qe te jet ne duhet te jetojm…

LARGESIA JOTE 08.02.2005

LAJKAT E TUA I MORA SI TE VERTETA KUR ATEHER ISHA 16 VJEQARE DHE I THOJA VETES SE NUK ESHTE ASKUSH ME I LUMTUR SE UNE E TANI, TANI KREJT NDRYSHE KUR TE SHOH MENDOHEM SI DO TE ISHTE JETA IME ME TY A DO TE ISHA E AFTE TE TE GEZOJ EDHE TY ASHTU SI DUA UNE .

 

KTHEHEM PRAP VETEM, SE TE MENOJ SE JE I DIKUJT TJETER, S E NDJENJAT E TUA DO TI SHIJOJ DIKUSH TJETER, DIKUSH KUR NUK TE KA NJOHUR KURR E NDOSHTA SI EKA PARE JE TRANUAR NDAJ SAJ, TE KA QMEND BUKURIA E SAJ, E JO LUMTURIA DHE DASHURIA Q E NDJEJ NDAJ SAJ.

 

SEPSE DASHURIN E PARE QE TI E PATE MA SHPREHE PARA ASAJ MUA ME THAE ATE QKA DUHET TE THOT NJE MASHKULL, E PASTAJ NDRYSHOVE KREJTSISHT SA NUK TE MERR MENDJA KURR JOOOO.

 

POR NESE JE I LUMTUR IK NGA UNE SE JO UN NUK TE MBAJ PENG.

PĖR DASHURIN TONĖ 13.02.2005

 

Ne rrezet e par ate kesaj dite, te shkruaj per te treguar se sa te dua, nga kjo kurreshtje e madhe per ty te cilen nuk mund ta duroj me!!! TE DUA DHE ATEHER KUR TI JE LARG MEJE DHE TE SHOH ATEHER KUR TI NUK JE AFER MEJE…

 

Kjo dite qe po shenon nje shenje per ne, kjo leter e para qe po arrin tek ti, deshiroj qe ten a bashkoj sa me shpejt dhe te tregoj se vertet te dua dhe s enuk do te pushoj se duari deri ne vdekje, e te pres deri ne fund te jetes sime. Ti je engjelli im qe te pres ne kete nate e te pres e te tregoj se sa te dua, e dije s efytyren tende nuk kam per ta harruar asnjeher.

 

 

 

MOS MA SHKATRRO JETEN

 

Te dua me beso, te prita mos harro.

Te gjtha per ty I lash, pior ku je tit ash.

Pse me le kaq shum te vuaj, vetem pse jam dashuruar.

Kur e ke njeriun qe te don, dhe vetem per ty po mendon.

Ti mendon keshtu eshte mir, por jo keshtu eshte me veshtir.

Mos e genje veten, mos ma shkatrro jeten.

Kthehu tek une, ende jam ketu ne nje skaj te botes jam tu jetu.

Po te pres me mall un ty, qe te lthehesh perseri.

Mos humb koh mos u mashtro, edhe te lutem mos me harro.

 

 

NGADAL PERSHPERIS

Kur mendoj per ty edhe ethe shpirti leshon.

Mendoj per gjene me te bukur ne jete,

Mendoj per dashurin tone.

Kur mendoj per syt e trishtuar dhe buzet qe dridhen pa fjal.

Mendoj per flokt e tua mbi gjoksin tim dhe zemrat qe rrahin pandal.

NESE PYET KU GJINDEM I THUANI SE KAM VDEKUR

NESE E KERKON VARRIN TIM I THUANI SE ESHTE NE FUND TE DETIT

NESE DESHIRON TA SHEH TRUPIN TIM I THUANI S E ESHTE MYKUR

NESE DON TE MI SHEH SYT I THUANI S E SHTE VERBUAR

DUKE DERDHUR LOT NGA DASHURIA PER TY!!!

 

ME NUK DO TE DERDH LOT

A e di se do te largoj nga mendja ashtu sit e largova nga syri. Ae din lotet e mi do te behen shkum mbi buzet e tua. A e di se dashuria ime do ta alivanos zemren tende. Une nuk te dua me, me nuk do te ma prishesh gjumin.As ne endrrat emia nuk do te hysh me. Ti je njeri I eger. Dhasht zoti qe emir im te mos vdes prej teje.Se un kot per ty mendova. Ti mundohesh te me bindesh me fjal s e me don por kot. Me kot ti kerkon falje, zoti do te gjykoj.Me kot ti perkulesh. Ti nuk di te loftosh per ndjenjat etua, jo un nuk deshiroj te kem me pran, nuk dua te ti ledhatoj duart \, trupin sepse me frikson dashuria jote. Une nuk do te vdes, por edhe nese vdes ti mos qaj, sepse do te jet von shum von. Ti je njeriu me I lig ne bot! Krenohu, qeshu se prap pot e shkruaj, por kete her jam duke qar , letra e fundit do te jete nga dora, shpirti dhe mendja ime. Ne kete leter I ke te gjitha, lotet por edhe fjalet te cilat zemra ime te deshiron fat dhe lumturi ne jet.

 

KERKOJ

KEKOJ JET, GJEJ VDEKJE

KERKOJ DASHURI, GJEJ VETEM URREJTJE

KERKOJ DRIT, GJEJ ERRESIR

KERKOJ BUZQESHJE, GJEJ MASHTRIME

KERKOJ LUMTURI , GJEJ TRADHTI

KERKOJ SHOQRI, GJEJ VETMI

KERKOJ DIKE TE MI SHEROJ PLAGET POR KUJT TI BESOJ

KERKOJ BESIMIN , POR KU TA GJEJ

KERKOJ GJITHQKA E NUK GJEJ ASGJ

KERKOJ TE GJITHA TI KEM

KERKOJ TE KEM EDHE TY, SEPSE VETEM TY TE DUA NE KETE

JET, TI JE YLLI IM QE ME SHENDRIT NE QDO HAP NE JETEN TIME.

 

DUKE TE PRIT TY

ECI TROTUAREVE NE QYTETIN TIM, KERKOJ NJE ZEMER TE ME GJEJ STREHIN. DUA QA AJO ZEMER TE HAPET PER MUA PO SA DO TE ZGJAS PRITJA, VALL A SMA THUA? ME HUMET DURIMI, DUKE TE PRIT TY ME SHTERRET LOTI QE RRJEDH NGA KETA SY, PER ATA SYT E TU TE ZI SAQE KUDO ME VIJN PAS E SME LENE TE QETE POR ME BEJN TE VUAJ E TE PLAS.

NE NE SUHAREK E KEMI NJE ZAKON, JA FALIM ZEMEREN ATIJ Q E E MERITON, NUK JEMI TRADHTARE E AS TE FRIKSHME POR NE DASHURI JEMI TE RREZIKSHME.

 

SHKO SA ME LARG

LARGOHU NGA UNE , RRI SA ME LARG ZEMERE SIME,

E ZYVE TE MI, ME LE TE QET NE MENDIME QE TA SHPREH

DASHURIN TIME PER TY.

TE LUTEM SHKO SA ME LARG NGA RRUGA IME DHE NGA UNE

MERR NJE BOTE PERPLOT ME KUJTIME, SEPSE SDUA ME TE TAKOJ

E TE SHOH ME SY, MJAFT TE DUROVA, AH SA SHUM TE PRITA.

EDHE PSE PA TY NUK MUNDEM JETEN TA VAZHDOJ SHKO SA ME LARG,

QE TE MUND TE HARROJ EDHE EMRIN TEND TE MOS TA ZE NE GOJ DHE SMUNDEM TE JEM E QET PRANDAJ TE LUTEM SHKO, SHKO

NE FUND TE BOTES, POR SHKO EDHE NGA ZEMRA IME,

MALLKOJ DITEN KUR TE PASH SE QE ATE DIT U DASHUROVA

TY DHE DERI NE VARR DO TE DUA E DO TE JEM ME TY.

 

AMANET

PAS VDEKJES AMANET

HARROVA QE EKSISTOJ NE KETE JET

KUSH PER MU TE MOS DERDH LOT

SE MJAFT VESHTIR E PATA NE KETE BOT.

AMANET KUSH TE MOS VAJTOJ

EMRIN TIM KUSH TE MOS E KUJTOJ

SE QDO GJE ME ESHTE BERE MERZI

E TASH DUA TE JETOJ NE QETESI.

E REND ESHTE VETMIA

 

 

EDHE SONTE JAM VETEM, E/I VETMUAR. SHOKUN ME TE NGUSHT E KAM VETMIN. HIDHERIMIN, GEZIMIN PO E NDAJ ME TE. EDHE EM PAR IASH E/I VETMUAR POR NJE DIT U SHFAQE TI DHE MA LARGOVE VETMIN. SE VEND TE MADH KISH VUEJTJA NE VENDIN TIM. TIE ZURE GJYSMEN E VENDIT DHE MA DHUROVE DASHURIN. AH DASHURI! NJE SEMUNDJE E PA SHERIM, QE LE GJURM TE MADHE NE SHPIRT. NJE RREZE DIELLI NGROHU ZEMREN TIME TE NGROHT KUR U SHFAQE TI NE JETEN TIME. DUKE MENDUAR SE GJITHMON DO TE NDJEJ ATE NGROHTESI, POR JO GABOVA NJE DIT AJO NGROHTESI U ZHDUK, DHE NE VEND TE SAJ ERDHI NJE I FTOHT, QE PUSHTOI ZEMREN TIME.AH SIKUR TA NDJEJA PRAP AT NGROHTESI, NDOSHTA DO TE ISHA EDHE EM E LUMTUR. DUKE U SHOQERUAR ME TY E NDJEVA SE JETA ISHTE TJETER. THOJA : SA MIR QENKA TE DASHUROHESH. POR SAPO FILLOVA TA SHIJOJ JETEN, TA DUA JETEN, TE NDJEHEM E LUMTUR, SAPO E NDJEVA EREN E DASHURIS, PRAP NE SHPIRTIN TIM ZURI VEND VETMIA, VUEJTJA. POR AJO NUK ERDHI VET, AS NUK E THIRRA, TI MA SOLLE. TY TI TREGOVA DHIMBJET E JETES SIME. I VETMI GEZIM QE NJOHA ISHTE DASHURIA JOTE. POR PRAP JAM VETEM QE VUAJ NGA NJE GJURM QE MA LE NE SHPIRT. THON: KOHA SHERON PLAGET. TE SHOHIM, JAM E SIGURT SE PAS NJE KOHE KETE GJURM QE EKAM DO TA LARGOJ, E DO TA ZHDUK DIKU NE ERRESIR DIKU LARG, SHUM LARG. PERMBLEDHE VETEN, GJYKOJE VETEN, PYETE VETEN ATHUA MOS KAM GABUAR. NJE DIT DO TE PENDOHESH POR DO TE JET VON SHUM VON QE TE KTHEHESH TEK ZEMRA E VETMUAR.

 

TI DHE VETEM TI

 

E SONTE KUR FLE E DI SE PRAP DO TE ENDRROJ. JE I LIDHUR ME TRUPIN TIM, JE NE SHPIRTIN TIM, BUZETE TUA JAN NE BUZET E MIA. JE BERE PRON E IMJA. PSE ESHTE DASHUR TE NDODH KJO, PER TY DO TE HYJA NE ZJARR, PER TY DO TE VDISJA. ATHUA A ME DON SA TE DUA UN TY, PO ME PIKOJ LOTET E GEZIMIT, TE DUA, NDOSHTA ME KUPTON, APO NUK DESHIRON TE ME KUPTOSH, AH SA DO TE DESHIROJA TE JESH KETU AFER MEJE. NGA DITA KUR TE PASH HYRE NE ZEMREN TIME QE TE KAM MBYLLUR ME DRY. O ZOT KUR TE SHIKOJ NDALEM E MENDOJ PSE ESHTE KAQ I BUKUR, PSE E DUA KAQ SHUM? E DIN PSE? SEPSE JE EMBELISA E KESAJ BOTE.

 

 

Poezia:
Po te vdisja larg e permalluar,
fill e veteme, e mbetur si qyqare,
do vije ti zemer e lenduar,
lule te me sillje permbi varr.
Ato lule nami mor tani,
eshte casti tek rrime balle per balle,
me puth e mos me
mbaj meri,
fatmiresisht akoma jam gjalle.
Meqe rrojme te dy per cudi,
dhe fati ne na lidhi perseri,
ti me puth e mos me
mbaj meri,
neser ndoshta nuk jam, ku ta di...


* * *
Edhe pse une ndodhem larg,
Mos me urre qe vetem te lash,
Kujto ditet, castet tona,
...dhe perseri do te jemi bashke!


* * *
Dua nga ti vec nje enderr,
ku te te dashuroj si e marre,
dhe nga ai gjume i embel,
te mos zgjohem e gjalle.


* * *
Per dashurine jap jeten,
per lirine...jap edhe dashurine.Parajsa, ferr do me dukej pa Ty,
dhe ferri, parajse po te ishim te dy.


* * *
Ndjej mall shume, e nuk largohet,
kalojne dite, muaj, vite, shtohet, shtohet...


* * *
Ne zemren time ti hyre lehte,
dhe qe aty nuk del me dot,
nese nje dite ajo do te ngrijne,
nje vend per ty do ta kete ngrohte.


* * *
Kaprolli i shikimit tend,
sa here me vret me thundra,
sa here mora ta vras,
e s'munda...........


* * *
Te rrojsh me imazhin tend,
ne keto dite-nete vjeshte,
sa e dhimbshme, e tmerrshme,
te dashurosh me shpirt, ne heshtje.


* * *
Nuk duhet te qash kur te tradhetojne,
mbushe goten me vere dhe dehu.......,
mendo se bota u be e vogel,

u tret,


pije me fund dashurine e tradhetuar,
dhe hyr prape ne jete.


* * *
Nese me ke dashur ndonjehere,
mos u largo.
Nese me don perseri,
mos me ler ne vetmi.
Nese nuk me don,
"Jo!" mos me thuaj,
eja, perqafome,
pastaj me ler te vuaj.


* * *
Puthja eshte si uji.....
etjen ta shuan, por urine jo...
ta shuajme urine !!!


* * *
Dashuri moj dashuri,
nuk peshohesh me flori,
sa para ben dashuri,
nuk peshon gjithesia.


* * *
Naten kur flinja me tha shpirti:
"Cou, ngre kupa e puth cupa!
Ne varr nuk ka lumturi,
shekuj do te flesh ne qetesi,
pa asnje kenaqesi."


* * *
Qe njerezit dashurohen,
kjo eshte gjithckaja,
eshte cudia vete,
dhe njekohesisht gjeja me e natyrshme qe e kziston.


* * *
Njerezit duhet te vdesin,
vetem atehere kur jane vetem ose
kur urrehen,
por kurre kur dashurohen.


* * *
Vajzat enderrojne,
por ato endrra shkrijne si flluska sapuni,
ato endrra i merr era,
sapo hasin ne burrin e vertete.


* * *
Ndodh qe njerezit qe na duan me shume,
na marrin ne qafe,
pa e ditur as ata vete,
na presin ne mes enderren me te bukur.


* * *
Puhatje endrrash
Dritehije fytyrash
Vegime shpresash
Embelsi tingujsh
Xixellima sa shume
... dhe Gjume!

 

Poezia: TĖ PAVDEKUR

Ju bijtė e shekullit tė ri
Ju trimat e paharruar
Ju luftarėt e lirisė
Emtin tuaj
Nė ēdo vepėr e shėnojmė
Luftuat e lirin e fituat
Ju trimat e shekullit tė ri
Tė pavdekur
Pushoni nė zemrat shqiptare
Gjaku juaj theu kufirin
Ne, ne pushojmė tė qetė
Lulėkuqen qė na dhuruat
Arom me emrin LIRI...

Poezia:
Pėrse arėsien nuk matregon...

Arsien pėrse smė do mua mos ma thuaj
se me siguri un nuk do ta kuptoj
prej ditės qė me ti un u fejova
pa tė pa e pa tė njoht nė njė foton
tėnde un u dashurova.Sa vitae ishimtė fejuar dhe sa larg njeri
tjetrit qėndronim,largėsia nuk na pengonte
pėr njeri tjetrin tėmendonim.
sa her mė thirje nė telefon zemra me digjej
flakė,por cdo gjė u shėndrua nė ter prej
ditės kur na u martuam moj vajzė...Nuk e dij ku qėndron faji ke un apo ke ti
por me kėt po mė tregon mua
edhe pse je ritė nė botėn tjetėr
ti nuk e din dhe nuk e kupton fjalėn dashuri..Arsien nuk ma tregon pėrse respekt familjar
nuk ke,me mua po luan pa arėsie ate spo e
kuptoj,mos mendo se jeton nė botėn e cudi-
ravemori vajzė, se edhe un di si tė tjerėt
tė dashuroj..

 

Poezia: JE I PAVDEKĖSHĖMYllė i pavdekėshėm
punove gjithėher pėr popullin shqiptar
penda yte nuk u ndalė asnjėher populli ynė me ty ka nderėNuk kurseve asgjė pėr popullin shqiptar
populli ynė me ty gjithėherė ėshtė krenar
Asnjėher nuk u ndale se e deshte bashkimin
ishe dhe do tė mbetesh burr i rradhė shqiptarRRugėn tėnde ne duhet ta vazhdojmė
Prosperitet dhe bashkim tė kėrkojmė
tė lumt dora o Gjon Lluka
amantetin tėndė deri nė fundė do ta ēojmė

 

 

Poezia: VUAJ PĖR TYE dinė se sa vuaj pėr ty
Dhe ti je dashuria ime e parė
Zemrat pėr kėtė dashuri i kemi ndėrru
Dhe njėri pėr t`jetėrin jemi duke jetu
Shumė njerz veprojnė qė tė na ndajnė, shkatėrrojnė
Por dashurin tonė nuk bėnė ta dorėzojmė
Mos mė le qė tė vdes me lotė nė sy
Askendė t`jetėr se dua, por vetėm ty.

 

Poezia: EJA

>Sonte ti eja-gjume skane syte e mi,
eja qetesisht-me hapa te lehte
se mos po e tremb heshtjen,
eja trimerisht-si burre,si trim
shpetoje Helenen tende nga kthetrat e vetmise.Kjo nate po me tremb.......
andaj ti eja-me ledhato,me puth
se buzet e tua-shpetim jane per mua
sonte ne kete erresire qe po me qmend...


>
Harroji largesite,kilometrat,mundimet
eja ketu me shpejtesine e drites
shpeto nje shpirt
shpeto nje jete
ndjej dy sy te mbushur mall
puth by buze te perflakura zjarr...Eja pra eja qka pret
se e urrej zgjimin e vetme ne shtrat...
e urrej jeten kur ty nuk te kam.Eja se pa ty as mengjesi sdo agon,
as zogu sdo kendon...pa ty mengjesi me duket muzg
dita -nate
ora-shekull
muzgu-ferr
nata pafundesi..Eja dielli i qiellit tim
lesho rrezet thelle ne mua
jepi jetes sime nje te vetmin kuptim
dhe..me beso kur te them ''te dua''

.

Poezia: Kur u dashuruam
ishim nė shkoll,
kurr nuk kam menduar
qė egziston ndarja jon.Nė takimin e par
me the duke qeshur,
kthehu se te dashuroj
tė shof se si je veshur.Pėr fat te keq
isha veshun zi
dhe atė fjal tė vetme
ma shprehe dashurin.Nė takimin e fundit
mė the me lot nė sy,
mė pėrqafo fort e dashur
se zdo tė shof mė ty.Letrėn shoqja kur ma pruri
ishte ora dhjet,
kishte tė shkruar kto fjal
se i dashuri tė ka vdek.Mu dukė se dheu me mbuloj
me pėrshendetni tani,
nė boten tjeter
dua tė shkoj.Kurr nuk kam menduar
se keshtu me thot
shoqja e vjeter,
mos mendo pėr tė
por xheje njė tjetėr.Nuk dua tjeter kėnd.
Nuk dua as jetė,
se aj shkoj
dhe unė dua tė vdes.Fjalėt e asaj shoqe
mė piklluan shumė,
dhe prej asaj dite
mora vendimin unė.Kur tė pysin
pse vdiq nė rini,
thuaj se e helmoj
e shkreta dashuri.Kur tė pysin pse
vdiq e re,
thuaj se i dashuri
e ka thirr nė dhe.Se kur ka qen
ju kam betu se
i pari dhe i fundit
aj do jet pėr muė.Nė shkoll kur shkoni
pran varrin tim kaloni,
aty shkruan me tė zi
vdiq kjo vajz pėr dashuri.
Nė varr afėr tij
tė mė shtini
qė me lotė tja shprej
dashurin time
tė pa mjaftuar.

 

Poezia: Shko se jeta tė therret.
Shko se dikush tjetėr tė pret.
Shko vuajtja ėshtė e kotė.
Shko se e tillė ėshtė kjo botė.Dashurova njė her nė jetė
mendova se ėshtė e vėrtet,
por zemren time e mashtrova
njė djalė tė poshtėr e dashurova.Mė mashtroj lehtė
me njė fjal te dua.
U zhduk si engjull
e unė tash po vuaj.Tjetrėn dashuroj
mė tradhtoj mua
xhithmon e mallkoj
edhe pse e dua.Kurė tė dashurosh
tė lutem ke kujdes,
mos u dashuro
me djal tė pa besė.

 

Poezia: Na ishe nji dite dimri me dhambe
Isha duke ecur ne kambe
tek stacioni takova nji plake,
nga syt i delke flake !!!Me ra keq dhe ju afrova :
cka e mundonte pytje e bana:)
Me shikoi drejt ne sy !
dhe njeren dore e
mbante ne gji.dhe nga ajo dore nxori nji fotografi
te djalit te vetem te vrare per liri
dhe me tjetren dor lotet duke i mshi
Me ra keq dhe e qafovaMe ngadal ne vesh me tha
he more biri i im Po
njeren e martova ne australi
15 vjet se kam pa me sy ,
tjetra ne amerike u largua
dhe fytyren ja kam haruar,

Pse femije ne djep i rita ?
edhe vdekjes ja shita .

 

 

Poezia: Jeta

Qėshtė jeta si jetuar
kur gjdo gjė ėshtė e shkrumuar
Njė natė tė thon se tė dua
gjatė ditės ti vetėm je leck e coptuarKėshtu i thoni ju jeta
nuk di se qėsht mė gėnjeshtėr apo e vėrtet
e shoh vetė se nuk ėshtė kėshtu
por prap sikur tėrav vite
e uli kokėn dhe vazhdoj kėshtuDeri kur mė kjo jetė vazhdo
pse pėr dike ėshtė kaq e gjatė
e pėr di si nji muj
a thua jetė quhet kjo kėshtuKur tė zbardh drita e prap shoh se jetoj
vall ,kur do mbylli syt e tė pushoj
se gjdo gjė qė kam pėrjetu
ėshtė vetėm mėkat tė jetohet kėshtuVitet e tėra qė i kalova
gėnjeshtra nga fillimi
qė fillova tė dashurohem
me thua sotė tė dua e ,neser smė nje
A thua edhe kėt si jet e njeh?Jeta vazhdo sikur ska mbarim
pėr dike e gjatė e dike shkurtim
por njė gjė nuk harohet
se njė ditė mė nuk jetohetZemra ndalet dhe nuk dashuro
fjalėt tretėn dhe smund ti thuash
sytė tė mbyllen dhe nuk sheh
atėher lamtumir nga tė gjithė merPse sa tė jetosh gabimet nuk ti falin
pse smund tė thon se tė dashurojn
pse tėr kto vite qė jetojm
presim kotė e nė fund tė thon
Se e dashur pėr te ke qen gjithmonTani kotė mė thua
se jet kam ndrrua
ato fjal mos harro,tjetrės tja thua
MOS PRIT GJATĖ ,MOS LE JETA TĖ KET KALUA

 

 

Poezia: Mė trego

Mi shtri duart e mė prek
me duhet ai shiqimi yt i nxehtė
mė duhen pėrkdheljet e tua
se pa to vėshtirė ėshte tė jetuarMė mer prap nė krahėror
mos mė le keshtu tė gjor
ma fal prap besimin tėnd
se me do edhe atėh kur do tė jet rėndMa fal zemrėn edhe trupin
ma fal jetėn se stė humbi
mi shtri duart dhe njeherė
ta pėrjetoj si mė pėrkdhelNuk ėshtė lehtė dike ta dėbosh
se njė ditė vet do e provosh
andaj nėse nuk mė do
mi shtri duart prap e mė trego
Se edhe kėshtu do jet mė mirė
se do e dija se pėr ndashuri ke mėshir
nuk dėshiron askėnd ta lėndosh
Por pret ,atė tė cilėn e do

 

 

Poezia: Ėndrrat e gjdo vajze

Tė kesh njė buzėqeshje
qė shihet gjdo herė
Tė kesh njė dashuri
tė epshur pėrher

 

Tė ketė njė kraror,ku do gjen pushim
Tė ket njė dashuri qė vetėm asaj i pėrket
Tė ket njė zemėr e cila e kupto
edhe kur ndojherė ajo tė gaboj

 

Tė ket njė fjel dhe mirėkuptim
tė dashurohet edhe atėher kur ka pikllim

Tė ket at krrahėror ku tė mbeshtetet
Tė ket ty aty gjithmon tė buzqeshur
se pasuri e tėr ėshtė kjo
kur dike e do e tė kupto
edhe ngajher kur tė gabo
Ta falish nga zemra e mos ta debojsh.